Odcinek ten przebiega w większości w terenie leśnym, im bliżej Bród Pomorskich tym krajobraz zmienia się na polny.  Jak większośc tras w dolnym biegu Wierzycy, sporo przeszkód w zależności od stanu wody. Są miejsca, gdzie trzeba się schować w kajaku, żeby pokonać przeszkodę czasami trzeba "przeskoczyć" przez drzewo, bardzo rzadko pojawiają się typowe przenoski (przeniesienie kajaka brzegiem). Koniec trasy zaplanowany jest na polu biwakowym w Brodach Pomorskich. Do dyspozycji są stojaki na kajak, "suszarka" do kapoków, wiaty oraz miejsce na ognisko.

Przy poziomie wody powyżej 250cm na Wodowskaz Brody Pomorskie dla amatorów robi się niebezpiecznie.
Zazwyczaj stan wody oscyluje w granicach 180-200cm.

 

 Ilość kilometrów do celów transportowych - 120km

 

        Końcowy odcinek Wierzycy jest spokojniejszy niż wyższe partie jednak również spowity przeszkodami, częściej są to wystające gałęzie i krzaki niż powalone drzewa. Pod koniec szlaku przepływa się pod mostem drogowym gdzie przy niższych stanie wody tworzy się bystrze czasami dostarczające nielada emocji ;) Potem rzeka zaczyna płynąć bardziej leniwie. Spływ kończy się albo na starej przeprawie promowej po stronie Gniewskiej lub na przystani kajakowej na kanale tuż pod murami zamku.

Link do zdjęć z trasy https://www.facebook.com/sportina.kwidzyn/posts/1183803424976974

Ilość kilometrów w celach transportowych - 110km

 

          Najbardziej oddalona trasa którą pływam z uczestnikami. Wierzyca na tym odcinku jest spokojniejsza niż poniżej Pelplina. Spływ rozpoczyna się na przystani kajakowej przy elektrowni wodnej w Klonówce, szlak przecina okoliczne łąki i zadrzewienia, po drodze można zaplanować przerwę w na przystani w Rajkowskim Młynie. Jak to zazwyczaj na Wierzycy na trasie napotkać można przeszkody. Trasa jest stosunkwo długa a przeszkody raczej nie skupiają się w jednym miejscu. Zakończenie całodniowego spływu ma miejsce tuż za przenoską na przystani przy Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Znajduje się tam pole namiotowe z wiatami oraz miejscem na ognisko w niedużej odległości jest sklep na stacja benzynowej.Ilość kilometrów w celach transportowych 180km

           Jest to połączenie 3 opisanych tras przebiegających przez różne krajobrazy, przeszkody występują na całej trasie. W Brodzkich Młynach jest przenoska przez drogę następnie rzeka płynie poprzez okoliczne pola, pod mostem drogowym tworzy się bystrze ktore bardzo często kieruje kajakarzy na leżący przy lewym przegu "głaz" który nie każda załoga zauważy, więc można zaliczyć wywrotkę niemalże na końcu trasy. Poźniej nurt rzeki słabnie by po około 1km połączyć się z Wisłą. Po wpłynięciu na Wisłę można zakończyć spływ na starej przeprawie promowej bądź wpłynąć w kanał tuż za nią i wyjść na brzeg na przygotowanej przystani pod murami zamku w Gniewie. Cała trasa jest na tyle długa a dla niektórych uciążliwa, że niewiele grup daje radę ją pokonać w całości.


Ilość kilometrów w celach transportowych - 120km

 

           Spływ rozpoczyna się przy Kompleksie Katedralnym w Pelplinie, niedługo po starcie tuż pod mostem drogowym pojawia się bystrze , które dostarcza pierwszych zazwyczaj pozytywnych ;) emocji kolejne bystrze czeka pod mostem kolejowym ok. 2km dalej. Trasa wiedzie naprzemiennie przez pola i zadrzewienia w zalezności od poziomu wody ilość przeszkód zmienia się. Zakończenie spływu zaplanowane jest w Stockim Młynie na polu biwakowym, gdzie dostępne są wiaty oraz miejsce na ognisko. 

Ilość kilometrów w celach transportowych 150km